Bezpečne na chodníku a na ceste

21.03.2014 17:41

Teplé slnečné dni v tomto roku začali oveľa skôr. Ľudia sú oveľa viac vonku, čo je možné pozorovať najmä u mamičiek s deťmi a školákov, ktorí tieto dni trávia na bicykloch, korčuliach, alebo len tak so svojimi kamarátmi. Nemali by sme preto dbať na našu bezpečnosť, a aj bezpečnosť iných.

Cyklisti by nemali zabúdať na to, že chodník je pre chodcov a nie cyklistov, pre cyklistov je vyhradená predovšetkým cestička pre cyklistov, po ktorej sa jazdí v pravo. Ak cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou, to však neplatí pre cestičku pre cyklistov,  kde sa môže jazdiť vedľa seba.

V týchto krásnych dňoch sa nejedna rodina vyberie na výlet so svojimi deťmi, nezabúdajte na to, že deti treba mať vždy pod dozorom. Zabezpečte ich bezpečnosť tak, že dieťa budete mať pod dohľadom, čiže ho necháte jazdiť pred sebou a nie vzadu, kde ho nevidíte, príp. nechajte jednu dospelú osobu ísť prvú a dieťa nechajte jazdiť v strede.  Na deti mladšie ako 15 rokov sa vzťahuje povinnosť nosenia prilby nie len mimo obce, ale aj v obci.

Nevešajte si na bicykel nákupné tašky, ktoré Vám môžu sťažiť vedenie bicykla. Tento fenomén je vidieť najmä v sobotu, keď sa nejedna gazdinka chystá z obchodu domov s taškami plných nákupu, aby pre svoju rodinu zabezpečila jedlo na celý víkend.

Rodičia dbajte na to, aby bolo Vaše dieťa a aj vy viditeľní. Mamičky, umiestnite si na kočík reflexné prvky, ktoré zabezpečia vodičom motorových vozidiel Vašu viditeľnosť až do vzdialenosti 200 m. Nevstupujte na priechody pre chodcov bez toho, aby ste sa poriadne nepozreli na obe strany. Zákon síce prikazuje vodičovi vozidla zastaviť vozidlo pred priechodom pre chodcov, ale môže sa stať, že jeho pozornosť bola v tej chvíli bude niečím ovplyvnená, a zbadá vás na poslednú chvíľu.

Cestičku pre cyklistov môžu používať aj osoby na kolieskových korčuliach. Korčuliari sa smú pohybovať na chodníku po pravej strane, pričom nemôžu ohroziť ani obmedziť ostatné osoby. Rodičia by mali deťom, ktoré používajú kolieskové korčule zabezpečiť ochranné pomôcky ako je prilba, chrániče na lakte a kolená, ktoré sú najviac vystavené možnému úrazu.

Myslíme, že nestojí veľa námahy dávať pozor na seba a blízkych, a tým zabezpečiť to, že bicyklovanie, korčuľovanie a kočíkovanie budú v týchto dňoch pre Vás len zábavou a oddychom.

 

Vyhľadávanie

Kontakt

O.Z. Prevenciou proti kriminalite Dolná Streda 853
Dolná Streda
925 63

IČO 42295521
+421 911 922 171
+421 903 782 188

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: