Policajti zverejnili nové mapy kriminality. Krádeží aj lúpeží je tento rok menej, násilia však viac.

20.07.2016 20:29

Druhý bratislavský okres, Košice a Trnava. To boli roky najtemnejšie miesta na policajných mapách kriminality. Za posledné tri mesiace sa však čosi zmenilo.

Práve Bratislava, vrátane jej najproblematickejšieho okresu plného ľudí, nákupných centier, či drogovej kriminality vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach, zo sféry najnebezpečnejších oblastí vypadla.

Policajný viceprezident Ľubomír Ábel pripomína, že za prvý polrok tohto roka klesla kriminalita na celom Slovensku, a to o takmer dve tisícky, v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Mohlo sa to teda prejaviť aj v Bratislave.

 

Násilia je viac

Vlani sa celková kriminalita vyšplhala na vyše 39-tisíc prípadov, tento rok približne 37-tisíc.

V hlavnom meste je navyše po teroristických útokov v Európe v uliciach viac policajtov, čo môže mať podľa policajného šéfa tiež výchovný účinok na možných páchateľov.

Pokles kriminality v hlavnom meste sa predpokladá aj v druhom polroku. Príčinou môžu byť policajné manévre súvisiace so slovenským predsedníctvom EÚ. 

Stúpajúci trend je však v oblasti násilnej kriminality. Tu polícia zaznamenala o 500 skutkov viac, než vlani. Viac je aj evidovaných vrážd. Z vlaňajších 29, ich počet tento rok narástol na 34.

Podľa Ábela však môžu byť „na vine“ aj staré vraždy, ktoré sa podarilo zadokumentovať až teraz. Polícia pred niekoľkými týždňami zasahovala v Trnavskom kraji.

Akcia sa skončila obvinením skupiny mužov z mafiánskych vrážd. „V štatistike sa tak objavil prípad, ktorý sa mohol stať aj pred pätnástimi rokmi,“ vysvetlil Ábel.

 

Mapa násilnej kriminality za druhý štvrťrok 2016

Ťažké okresy

Jednotlivé okresy je podľa neho ťažké porovnávať. Policajný okres Trnava je veľmi ťažký – patria tam aj Piešťany, aj Hlohovec. Aj táto oblasť je navyše známa drogovou kriminalitou.

Bratislava je rozdelená na policajné okresy podľa mestských častí. Košice mesto sú však jediným okresom ako celok.

„Viete si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby Bratislava bola v jednom okrese? Museli by sme sčítať všetky trestné činy v rámci celého mesta a hneď by štatistiky vyzerali inak,“ vysvetľuje Ábel.

stú zmenu však podľa neho v hlavnom meste vidno. 

„Teraz porovnávame vývoj v čase a je pravda, že došlo k istému poklesu. Bratislava dvojka je však stále veľmi ťažký okres. Je to významná priemyselná zóna a kriminalita je tam aj preto vyššia.“

 

Mapa ekonomickej kriminality za 2. štvrťrok 2016

Pokles o vyše 1200 prípadov zaznamenala polícia aj v oblasti ekonomickej kriminality.

„Na túto oblasť sa kladie veľmi veľký dôraz, najmä na daňovú trestnú činnosť,“ hovorí Ábel.

Ekonomická kriminalita sa však vyznačuje aj vysokou latentnosťou. Reálne čísla sú teda možno iné, než ukazujú štatistiky.

Bežných ľudí sa najviac dotýka majetková kriminalita. Tu polícia zaznamenala 14 564 prípadov, teda asi o tisícku menej, než vlani. Mierny pokles vidí Ábel napríklad pri krádežiach vlámaní do bytov. Výraznejšie klesol tento rok počet ukradnutých áut – a to z 1 039 na 879.

 

Mapa majetkovej trestnej činnosti za 2. štvrťrok 2016

Do mravnostnej kriminality sa rátajú aj také trestné činy, ako sú znásilnenia, či obchodovanie s ľuďmi. Všeobecne je tohto druhu trestnej činnosti o necelú stovku viac, než vlani. Vzrástol napríklad počet prípadov pohlavného zneužívania.

 

Mapa mravnostnej trestnej činnosti za 2. štvrťrok 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj:

www.aktuality.sk/clanok/357529/bratislava-uz-nie-je-najhorsia-toto-su-najnebezpecnejsie-miesta-slovenska/#

Vyhľadávanie

Kontakt

O.Z. Prevenciou proti kriminalite Dolná Streda 853
Dolná Streda
925 63

IČO 42295521
+421 911 922 171
+421 903 782 188

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: