Návšteva, ktorá by nikoho nepotešila

18.05.2014 21:18

Mesiace nám ubiehajú ako voda a čas oddychu a dovoleniek je opäť tu. Niektorí z nás už majú miesto svojho oddychu vybrané a rezervované, no sú medzi nami aj takí, ktorí si výber nechávajú na poslednú chvíľu. Málo majiteľov si však uvedomuje potrebu zabezpečenia svojho obydlia pred neželaným hosťom, zlodejom. Nemožno preto zabúdať, že ak náš dom zostane len na okamih bez dozoru, je ho potrebné ho náležite chrániť.

Existuje viacero typov zlodejov a aj spôsobov vykradnutia domov. Niektorí potrebujú na vytypovanie vášho domu niekoľko dní, kedy zisťujú či chodievate do práce, kedy sa z nej vraciate, či odvážate svoje deti do krúžkov, či ako často chodievate nakupovať a po získaní týchto informácií idú viac menej na istotu. Na druhej starne sú zlodeji, ktorí potrebujú finančnú hotovosť v danom okamihu, preto kradnú bez predbežnej prípravy. Nie je tajomstvom, že časy, keď zlodeji vchádzali do domov len v noci sú nenávratne preč. Odvažujú sa na krádeže aj počas dňa, keď je väčšina z nás v práci a doma zostáva iba staršia generácia alebo doma nie je nikto. Cez deň je aj pohyb neznámych ľudí na ulici omnoho nenápadnejší ako v noci.

Nemali by sme zabúdať na to, že pred odchodom z domu je potrebné pozatvárať všetky okná  a pozamykať všetky dvere, pravdaže aj tie, ktoré sú umiestnené v zadnej časti domu a vedú do záhrady alebo dvora. Zabezpečiť si vyberanie pošty zo schránok a neoznamovať všetkým, že niekam cestujete. Poveriť niekoho z rodiny, aby sa vám staral o dom a občas v ňom prenocoval, prípadne v ňom nejakú dobu býval. Nezabúdajte na zamykanie bránok. Pri prechádzkach po dedine si je možné pozorným okom všimnúť, že aj keď je problematika ochrany majetku neustále opakovaná v rôznych médiách, nie vždy má svoj účinok. Ľudia si nechávajú kľúčik od bránok zavesený na bránke z vnútornej strany a stačí len šikovnosť, správna chvíľu, a ste v dome.

Nedávna skúsenosť ma utvrdila v tom, že ľudia nedbajú na ochranu svojho majetku. Stáli sme s vozidlom na ceste a pri neďalekom dome zvonil neznámy pán na zvonček. Nik mu neotváral, pri čom bolo zrejmé, že v dome niekto je. Vchodové dvere na poschodí boli otvorené. Neznámy muž sa ohlasoval, ale nik neprichádzal. Bránka bola odomknutá a tak sa odhodlal a vkročil do dvora. Pes, strážca majetku, ho očuchal a pobral sa dole ulicou za svojimi záujmami. Neznámy muž vyšiel po schodoch až ku vchodovým dverám a vošiel do chodbičky. Až po dlhšej chvíli sa zjavila, pravdepodobne pani domu, celá začudovaná, čo tam neznámy muž robí.

Nepodceňujte ochranu svojho majetku a dbajte na jeho a aj svoju bezpečnosť, napríklad kúpou kvalitných vchodových dverí, zatváraním okien, zadovážením si strážneho psa, či nainštalovaním bezpečnostného systému, pretože nikdy neviete, aké pohnútky viedli človeka vojsť do vášho domova.

Vyhľadávanie

Kontakt

O.Z. Prevenciou proti kriminalite Dolná Streda 853
Dolná Streda
925 63

IČO 42295521
+421 911 922 171
+421 903 782 188

Newsletter

Prihláste sa k odberu newslettera: